Kontrola momentu šroubováků
Šroubováky (míněno elektrické nástroje) jsou obvykle vybaveny nastavitelnou momentovou spojkou. Vzduchem poháněné šroubováky jsou také dostupné jako nástroje s přímým pohonem, kde je maximálního aplikovaného krouticího momentu dosaženo v místě motoru. Společnou výhodou nástroje se spojkou spočívá v tom, že dynamické účinky na aplikovaný točivý moment jsou omezeny odpojením hnací soustavy od hnací hřídele v okamžiku, kdy je dosaženo přednastaveného točivého momentu, čím se sníží hmotnostní vliv motoru a ozubených kol.
Kluzná spojka
Nejběžnějším typem spojky je univerzální kluzná spojka. Konstrukce je v zásadě pružinová spojka se šikmými čelisťmi, které se posunou v okamžiku, kdy krouticí moment překročí nastavenou sílu pružiny. Čelisti poté prokluzují, dokud obsluha neuvolní spoušť. Použitý krouticí moment není příliš přesný a závisí na tom, jak dlouho nechá obsluha nástroj prokluzovat, protože nárazy spojky při opětovném zapojení přidávají spoji energii, což má za následek zvýšený točivý moment.
Tento účinek může být někdy výhodný, např. když existuje požadavek na změnu krouticího momentu pro dosažení těsného spoje. Typickým příkladem jsou závitové šrouby nebo vruty do dřeva.
Nevýhodou kluzných spojek je omezená přesnost momentu, hluk a vibrace při prokluzování a reakce točivého momentu na operátora. Kromě ergonomických efektů mohou vibrace také způsobit poškození šroubů a vysoký stupeň opotřebení na bitech.
Po dosažení přednastavené úrovně poskytuje kluzná spojka určitý přídavný moment
Vypínací spojka
Pro maximální přesnost točivého momentu s minimálním vlivem operátora bývají preferovány šroubováky s vypínací spojkou. Funkce vypnutí může být realizována buď čistě rozpojením mechanického působení mezi výstupní hřídelí a hracím ústrojím, vypnutím motoru, nebo kombinací obou způsobů. Základním zařízením je však obvykle pružinová spojka, která uvolňuje přenos momentu a zastavuje otáčení motoru buď přímo vypnutím přívodu vzduchu, nebo nepřímo signálem pro brzdění elektromotoru.
Po přednastaveném momentu se nástroj vypne
Skutečnost, že momentový šroubovák má vypínací spojku, však není zárukou vysoké přesnosti. Konstrukce spojky má rozhodující vliv na kvalitu utažení šroubů. Kritickým faktorem je doba reakce spojky mezi dosažením přednastaveného momentu až do úplného uvolnění, která má za následek překročení momentu. Z toho vyplývá, že pomalá reakce spojky znamená větší rozdíl mezi tvrdým a měkkým spojen než rychlé uvolnění.
Doba vypnutí je také rozhodující pro reakční točivý moment. Vysoce kvalitní spojka s krátkou reakční dobou znamená, že většina reakčního momentu na tvrdých spojích bude absorbována hmotou nástroje a nástroj trhne do ruky. Nízká hladina hluku a malé vibrace mají za následek lepší pracovní ergonomii.
Hladké a rychlé vypnutí při minimálním nárazu snižuje riziko zpětného rázu šroubováku v rukojeti hlavy šroubu, což znamená menší poškození povrchu hlavy šroubu. Také opotřebení bitů se snižuje ve srovnání s nástroji s kluznou spojkou. 60 - 80% nižší spotřeba bitů není neobvyklá. Kromě toho vypnutí motoru výrazně snižuje spotřebu energie.
Přímý pohon
Přímo poháněné vzduchové nástroje, u kterých má bit, který utahuje šroub, přímé spojení s výstupní hřídelí motoru přes ozubená kola, mají maximální točivý moment v místě motoru. To znamená, že točivý moment je dán krouticím momentem motoru a převodovým poměrem. Použitý moment lze nastavit regulací tlaku vzduchu do motoru. Nástroje pro přímý pohon jsou často používány tam, kde je konečné utažení určeno vizuální kontrolou a obsluha jednoduše uvolní spoušť, když je spára dostatečně těsná.
Šroubovák běží při dosažení maximálního točivého momentu, dokud spoušť není uvolněna